Sejm uchwalił 18 marca ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza bezpłatne leki dla osób po 75. roku życia.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podczas briefingu w Sejmie tłumaczył, że tzw. projekt 75+ został przygotowany w trosce o najstarszych pacjentów. Seniorzy chorują znacznie częściej, a co za tym idzie – konsumują bardzo dużo leków (według statystyki ok. 40 opakowań rocznie). Minister Radziwiłł podkreślał, że są to osoby, które – ze względów ekonomicznych – mają największy problem z dostępem do leków. Dlatego konieczne były zmiany, które wspomogą tych pacjentów i zwiększą ich dostęp do leków. „Robimy teraz pierwszy krok, od czegoś trzeba zacząć” – zaznaczył w trakcie dyskusji na sali obrad.

W czasie rozmowy z dziennikarzami wyjaśnił, że to lekarze POZ będą uprawnieni do wypisywania bezpłatnych leków, ponieważ to oni najlepiej znają stan zdrowia swoich pacjentów i wiedzą, jakie leki muszą i mogą przyjmować w konkretnej chorobie. Podkreślił, że „wśród osób starszych, którzy odwiedzają różnych specjalistów w związku z różnymi przypadłościami i chorobami istnieje problem polipragmazji” (czyli przyjmowania przez pacjentów wielu różnych leków) i takie rozwiązanie zapewni bezpieczeństwo farmakoterapii.

Minister Konstanty Radziwiłł poinformował, że na liście bezpłatnych leków znajdą się przede wszystkim te stosowane w chorobach przewlekłych. Wyjaśnił, że „z całą pewnością na tej liście nie znajdą się leki przeciwgorączkowe i inne leki stosowane w sytuacjach doraźnych. Będziemy skupiać się na tych lekach, które (…) muszą być konsumowane w sposób ciągły i z całą pewnością to właśnie w tym obszarze wielu pacjentów może mieć kłopoty z wykupieniem leków. Tutaj chcemy przynieść im ulgę. A zatem będą to leki stosowane w takich chorobach jak: schorzenia kardiologiczne, reumatologiczne, urologiczne, czyli te które stanowią ciągły problem osób w starszym wieku”.

Ustawa zostanie przekazana do Senatu. Wejdzie w życie 30 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Czytaj więcej o projekcie 75+ w komunikacie z 26 lutego 2016

Źródło: Ministerstwo Zdrowia, www.mz.gov.pl