O koronawirusie SARS-Cov-2 wywołującym chorobę o nazwie COVID-19 z dnia na dzień wiemy coraz więcej. Dzięki temu przestrzegamy wielu restrykcyjnych zasad, martwimy i troszczymy się o siebie nawzajem. Wszystko po to, aby jak najszybciej wyjść z opresji panującej pandemii. Jednak dane wciąż wskazują na to, że wirus nie uderza jednakowo we wszystkich. Najbardziej narażone na chorobę i jej negatywne skutki są osoby starsze. Podstawowe zalecenia higieny i pozostanie w domu, to nie jedyne sposoby, jakimi możemy wesprzeć seniorów.

W ostatnich tygodniach media informują o wszystkich zagrożeniach, jakie niesie za sobą koronawirus. Wiemy między innymi, że układ odpornościowy osób starszych może nie poradzić sobie z wywołaną wirusem chorobą. Ryzyko choroby i zakażenia się infekcją jest wprost proporcjonalne do wieku danej osoby. Seniorzy, aby jak najskuteczniej uniknąć groźnego zakażenia, powinni szczególnie o siebie dbać — zaleca się, aby pozostali w domu, zwrócili szczególną uwagę na higienę osobistą, a także unikali kontaktu z osobami z zewnątrz.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że dla osób starszych, ten okres jest wyjątkowo trudny, potrzebują więc oni szczególnej opieki. Rodzina może pomóc, nie tylko wykupując recepty, zapewniając konsultacje medyczne on-line czy dostarczając zakupy. Ważne jest, aby w takim czasie sprawować szczególną kontrolę nad bliskimi, zwłaszcza jeśli mieszkamy z dala od nich. W jaki sposób trzymać rękę na pulsie?

Z odpowiedzią przychodzi producent rozwiązań smart-home. Wszelkiego rodzaju kamery domowe, mogą okazać się bardzo pomocne w sprawowaniu opieki nad seniorami. Każda z nich ma możliwość stałego podglądu widoku z kamery, z dowolnego miejsca przebywania, w podręcznej aplikacji dostępnej na każdym smartfonie. Aplikacja daje możliwość podglądu z czterech urządzeń równocześnie, o każdej porze dnia i nocy, dlatego możemy mieć na oku jednocześnie rodziców, dziadków czy teściów. Działa to także w drugą stronę — dostęp do podglądu może mieć kilka osób naraz, więc opieką nad bliskimi mogą dzielić się małżonkowie czy rodzeństwo. Kamery  posiadają również opcję dwukierunkowego audio — w każdej chwili można więc porozumieć się z podopiecznymi, bez konieczności wychodzenia z domu. W momencie, gdyby wydarzyło się coś złego, osoba posiadająca dostęp do aplikacji może zdalnie uruchomić alarm, tym samym zawiadamiając np. sąsiadów, że dzieje się coś niepokojącego, a także od razu wezwać pomoc widząc, że z naszymi bliskimi jest coś nie tak. Producent rozwiązań smart home, w swojej ofercie posiada podstawowe oraz bardziej zaawansowane kamery. Ich zaletą jest również to, że ceny nie stanowią bariery, aby wejść w ich posiadanie.

Mierzymy się z wyjątkowo trudnym okresem, warto więc mówić głośno o rozwiązaniach, które mogą nam pomóc, a nawet — uratować czyjeś życie. Sposób na obserwację swoich bliskich, którzy wymagają szczególnej opieki (oczywiście za ich zgodą), jest na miarę złota, nie tylko w okresie pandemii. Warto także podkreślić, że dostęp do sprzętów nie jest obecnie ograniczony, widać to m.in. po stronie sklepów elektronicznych, które w trosce o klienta, zmieniły swoje warunki składania zamówień online. Sklepy internetowe pozwalają w szybki i tani sposób zakupić sprzęt bez wychodzenia z domu lub z błyskawicznym odbiorem w wybranym salonie. Warto zastanowić się, czy taki zakup, nie jest dobrą inwestycją w zdrowie i opiekę nad bliskimi — nie tylko w obecnym, trudnym okresie, ale także w dalszej perspektywie.

Źródło: informacja prasowa