Aktualności
Śląsk: Senior wsparciem dla samorządu

Czerpać z wiedzy seniorów i kształtować region w oparciu o ich doświadczenia i sugestie. To wnioski płynące z pierwszego posiedzenia Śląskiej Rady ds. Seniorów. Śląska Rada ds. Seniorów została powołana w grudniu minionego roku i zasiada w niej dwadzieścia osób reprezentujących wszystkie subregiony województwa śląskiego.
W trakcie pierwszego posiedzenia członkowie rady wybrali spośród swego grona Prezydium. Przewodniczącą została dr Maria Zrałek, jej zastępcą Henryk Wójtowicz zaś sekretarzem Ewa Kulisz.
– „Oczekujemy, że Rada będzie silnym wsparciem dla samorządu. Sami seniorzy zdecydowali o tym, że powinna mieć formalny charakter. Mam nadzieję, że jej członkowie będą nam podpowiadali co poprawiać, korygować, by życie seniorów w regionie było wygodniejsze, a z drugiej strony, zachęcać tych mniej zaangażowanych, żeby włączali się w sprawy społeczne” – powiedział marszałek Saługa.
Śląska Rada ds. Seniorów powołała cztery tematyczne zespoły zadaniowe, które zajmą się wypracowywaniem stanowisk i opinii w kwestiach dotyczących najstarszych mieszkańców województwa. W każdym zespole wskazany został lider, który kierował będzie jej pracami. Liderem zespołu ds. zdrowia została prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, zespołu ds. wizerunku Ewa Kulisz, zespołu ds. aktywności Anna Szelest, a zespołu ds. wsparcia Adrian Skrzypczak.
Członkowie Rady zapoznali się też z założeniami tegorocznego Kongresu Obywatel Senior, który po raz piąty odbędzie się w maju w Parku Śląskim.
– „Seniorzy to coraz liczniejsza grupa mieszkańców województwa śląskiego, to ludzie aktywni, którzy chcą wychodzić z domów i mieć wpływ na wiele rzeczy. To ludzie z wielkim bagażem doświadczeń, bardzo kreatywni, dlatego nie wyobrażam sobie, by z tego doświadczenia nie korzystać” – przekonywał marszałek Wojciech Saługa, który uczestniczył w obradach rady.
Powołanie Śląskiej Rady ds. Seniorów to jedna z inicjatyw na rzecz najstarszych mieszkańców, podejmowanych przez samorząd na szczeblu województwa. Wcześniej uruchomiono m.in. Śląską Kartę Seniora, która umożliwia wsparcie w dostępie do zasobów instytucji kultury, rekreacji i edukacji w naszym regionie poprzez szereg ulg i uprawnień oferowanych osobom, które ukończyły 60 rok życia. Dokumentem umożliwiającym skorzystanie z oferty jest dowód osobisty.
Źródło: www.slaskie.pl
ZOBACZ TAKŻE
- Życzenia Wielkanocne
- Nowy Rok i co dalej?
- Życzenia….
- Przyjaźń w jesieni życia
- Czytanie w starszym wieku i możliwe utrudnienia
- Czytać, czy nie czytać? – oto jest pytanie…
- Życzenia Wielkanocne
- Zakres obowiązków w profesji opiekunki osób starszych
- O zdrowiu psychicznym słów kilka….
- Flozyny – na ratunek w przypadku cukrzycy typu drugiego
- Życzenia Noworoczne
- Życzenia świąteczne
- Dobre słowa w prezencie od św. Mikołaja…
- O tradycjach związanych z Andrzejkami słów kilka….
- Zwierzak w domu a poczucie szczęścia u Seniora
- Nadciśnienie jako choroba cywilizacyjna. Co warto wiedzieć?
- Wzmacniamy organizm! Porady dla seniorów i reszty świata
- II Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych
- Odwodnienie – zagrożenie dla Seniora
- Dieta osób starszych w okresie letnim
- Lato rozgościło się na dobre. Pamiętajmy o ochronie przed upałem
- Różnica pokoleń? Jak pogłębić więzi i relacje…
- Życzenia Wielkanocne
- Filmy z Seniorami w roli głównej? Tak!
- Jak radzić sobie ze strachem przed wojną?
- Dzień Kobiet
- Ukraina
- Życzenia pełne Miłości…
- Dzień Babci i Dziadka!
- Samotni seniorzy potrzebują wsparcia