Czerpać z wiedzy seniorów i kształtować region w oparciu o ich doświadczenia i sugestie. To wnioski płynące z pierwszego posiedzenia Śląskiej Rady ds. Seniorów. Śląska Rada ds. Seniorów została powołana w grudniu minionego roku i zasiada w niej dwadzieścia osób reprezentujących wszystkie subregiony województwa śląskiego.

W trakcie pierwszego posiedzenia członkowie rady wybrali spośród swego grona Prezydium. Przewodniczącą została dr Maria Zrałek, jej zastępcą Henryk Wójtowicz zaś sekretarzem Ewa Kulisz.

– „Oczekujemy, że Rada będzie silnym wsparciem dla samorządu. Sami seniorzy zdecydowali o tym, że powinna mieć formalny charakter. Mam nadzieję, że jej członkowie będą nam podpowiadali co poprawiać, korygować, by życie seniorów w regionie było wygodniejsze, a z drugiej strony, zachęcać tych mniej zaangażowanych, żeby włączali się w sprawy społeczne” – powiedział marszałek Saługa.

Śląska Rada ds. Seniorów powołała cztery tematyczne zespoły zadaniowe, które zajmą się wypracowywaniem stanowisk i opinii w kwestiach dotyczących najstarszych mieszkańców województwa. W każdym zespole wskazany został lider, który kierował będzie jej pracami. Liderem zespołu ds. zdrowia została prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, zespołu ds. wizerunku Ewa Kulisz, zespołu ds. aktywności Anna Szelest, a zespołu ds. wsparcia Adrian Skrzypczak.

Członkowie Rady zapoznali się też z założeniami tegorocznego Kongresu Obywatel Senior, który po raz piąty odbędzie się w maju w Parku Śląskim.

– „Seniorzy to coraz liczniejsza grupa mieszkańców województwa śląskiego, to ludzie aktywni, którzy chcą wychodzić z domów i mieć wpływ na wiele rzeczy. To ludzie z wielkim bagażem doświadczeń, bardzo kreatywni, dlatego nie wyobrażam sobie, by z tego doświadczenia nie korzystać”przekonywał marszałek Wojciech Saługa, który uczestniczył w obradach rady.

Powołanie Śląskiej Rady ds. Seniorów to jedna z inicjatyw na rzecz najstarszych mieszkańców, podejmowanych przez samorząd na szczeblu województwa. Wcześniej uruchomiono m.in. Śląską Kartę Seniora, która umożliwia wsparcie w dostępie do zasobów instytucji kultury, rekreacji i edukacji w naszym regionie poprzez szereg ulg i uprawnień oferowanych osobom, które ukończyły 60 rok życia. Dokumentem umożliwiającym skorzystanie z oferty jest dowód osobisty.

Źródło: www.slaskie.pl