Aktualności
Wątroba w święta – jak o nią zadbać, gdy kuszą wigilijne potrawy?

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami – a wraz z nimi przygotowania, liczne spotkania z rodziną, wspólne spędzanie czasu oraz tradycyjne ucztowanie i zajadanie się potrawami. Niestety w tym wyjątkowym okresie zbyt mało skupiamy się na własnym zdrowiu, czego konsekwencje ponosi nasza wątroba. Co zatem można zrobić, aby świąteczna dieta wyglądała nieco lżej i zdrowiej?
Wpływ na prawidłowe funkcjonowanie wątroby ma przede wszystkim styl życia. Często powielany jest mit, że choroby tego organu dotyczą tylko osób nadużywających alkoholu, podczas gdy to długotrwale stosowana, bogata w cukry proste i nasycone kwasy tłuszczowe dieta, może doprowadzić do niealkoholowego stłuszczenia wątroby1. W prewencji i leczeniu chorób wątroby niezwykle duże znaczenie ma zmiana nawyków żywieniowych oraz zwiększenie aktywności fizycznej, o których łatwo zapominamy w okresie świątecznym.
„Podczas Świąt Bożego Narodzenia i innych rodzinnych uroczystości zazwyczaj jemy częściej i więcej. Jedzenie w nadmiernych ilościach i przejadanie się, może mieć bardzo negatywne skutki dla naszego zdrowia. Konsekwencją spożywania produktów wysokokalorycznych i zbyt dużych porcji jest nie tylko odkładanie się tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie zbędnych kilogramów. Skutkiem jest również znaczne obciążenie układu pokarmowego, objawiające się wystąpieniem zgagi, bólów brzucha, zbyt wysokim poziomem cukru we krwi, problemami z wątrobą. Aby zachować zdrowie tego organu, należy stosować dietę opartą na niskoprzetworzonych produktach i utrzymywać prawidłową masę ciała”
Istotne jest zadbanie o to, aby świąteczne posiłki były zbilansowane i przygotowane w sposób, który odciąży wątrobę. Warto zamienić potrawy smażone na pieczone lub gotowane, co pozwala na ograniczenie znacznej ilości tłuszczu. Zamiast chleba pszennego zalecany jest żytni lub razowy, a zamiast majonezu – jogurt naturalny półtłusty lub kefir. Jeżeli chodzi o napoje – zdecydowanie warto zrezygnować z alkoholi czy słodzonych napojów gazowanych, a zamiast nich sięgnąć po wodę z dodatkiem owoców, liści melisy czy mięty albo domowy kompot bez dodatku cukru. Bez większych wyrzutów sumienia możemy wybierać również kawę czy herbatę – warto jednak zadbać o to, aby nie były słodzone. „Okres świąteczny to także czas spożywania dużej ilości ciast i słodyczy, z których może być potem ciężko zrezygnować. Jest to zatem dobra okazja, aby spróbować czegoś nowego i przekonać się, jak zdrowym (i smacznym!) zamiennikiem tłustych ciast i tortów z ogromną ilością kremu, mogą być desery przygotowane na bazie galaretek, budyniu bez cukru, owoców, a nawet niektórych warzyw. Warto w tym czasie przetestować ciasto czekoladowe z cukinią, marchewkowe czy z buraka oraz brownie z czerwonej fasoli”
Nawet takie drobne i czasami wręcz niezauważalne zmiany w diecie mogą sprawić, że nasza wątroba będzie nam wdzięczna. Dobre zwyczaje żywieniowe to podstawa i klucz do zdrowego organizmu, a co za tym idzie do długiego życia. Pamiętajmy o tym w zbliżającym się okresie świątecznym, pełnym spotkań z rodziną i bliskimi..
Źródło: informacja prasowa
ZOBACZ TAKŻE
- Dieta osób starszych w okresie letnim
- Lato rozgościło się na dobre. Pamiętajmy o ochronie przed upałem
- Różnica pokoleń? Jak pogłębić więzi i relacje…
- Życzenia Wielkanocne
- Filmy z Seniorami w roli głównej? Tak!
- Jak radzić sobie ze strachem przed wojną?
- Dzień Kobiet
- Ukraina
- Życzenia pełne Miłości…
- Dzień Babci i Dziadka!
- Samotni seniorzy potrzebują wsparcia
- Wystawiono skierowanie do poradni kardiologicznej? To warto wiedzieć!
- Nieco spóźnione życzenia Mikołajkowe
- By sięgać wzrokiem, wyglądać i czuć się dobrze
- 10 najważniejszych korzyści ze spacerów
- DOBRODZIEJSTWA OWOCÓW JAGODOWYCH
- Słoneczna De-licja czyli arcykorzystna dla zdrowia witamina D
- Wakacyjne pułapki dietetyczne
- Czy seniorzy powinni wyjeżdżać na urlop?
- Nie tylko ciekawie, ale też zdrowo. O czym pamiętać, spędzając z dzieckiem lato w mieście?
- Upały szczególnie groźne dla seniorów
- Eksperci sygnalizują: kleszczowe zapalenie mózgu może powodować długotrwałe konsekwencje zdrowotne u dzieci
- Mity dotyczące opalania
- DZIECI I… WARZYWA? TO JEST MOŻLIWE! – ZNACZENIE WARZYW I OWOCÓW W ROZWOJU DZIECKA
- Wpływ barwników spożywczych na zdrowie najmłodszych!
- Przełom medyczny w Poznaniu daje nadzieję pacjentom walczącym o wzrok
- Długi weekend, czyli cudze chwalicie a swego nie znacie…
- Mały papieros – wielki problem
- Aloes – kosmetyczny geniusz o bezcennych właściwościach dla skóry i włosów na każdym etapie życia
- Powrót seniorów do aktywności sprzed pandemii? Możliwe!