Aktualności, Ciekawostki
Centrum Rehabilitacji Swoszowice – nowe miejsce na mapie Krakowa

Słynące od ponad 200 lat z kąpieli w wodach siarczkowych Uzdrowisko Kraków Swoszowice niecały rok temu otworzyło w swoich strukturach Centrum Rehabilitacji Swoszowice. Jest to miejsce, gdzie nowoczesne metody terapeutyczne i indywidualną pracę fizjoterapeuty z pacjentem, można połączyć z tradycyjnym leczeniem balneologicznym – w szczególności kąpielami w wydobywanej tu wodzie siarczkowej, ale także zabiegami borowinowymi oraz stosowaną powszechnie hydroterapią i fizykoterapią.
Centrum Rehabilitacji Swoszowice, działające w ramach przychodni uzdrowiskowej zapewnia pacjentom dostęp do tradycyjnych metod leczenia praktykowanych w Uzdrowisku oraz indywidualnych metod fizjoterapeutycznych. Wskazaniami do takiej łączonej rehabilitacji są przede wszystkim różnego rodzaju schorzenia narządu ruchu i tak na przykład: terapia metodą Mc Kenziego przynosi znakomite rezultaty u osób cierpiących na dyskopatie i zwyrodnienia kręgosłupa, PNF idealnie sprawdza się w przypadku leczenia różnych urazów m.in. złamań czy uszkodzeń mięśni, a OMT Kaltenborn-Evjenth przy bólach kręgosłupa i rwie kulszowej.
Wody siarczkowe – płynne złoto
Większość ludzi kojarzy wodę siarczkową przede wszystkim z bardzo nieprzyjemnym zapachem przypominającym woń „zgniłych jaj”. Co więc w niej takiego niezwykłego?
Mimo budzącego wątpliwości aromatu woda siarczkowa ma zbawienny wpływ na wiele dolegliwości. Po zetknięciu ze skórą działa na nią jak naturalny peeling – łagodnie złuszcza naskórek, a następnie stymuluje procesy jego odnowy. Ponadto wody siarczkowe mają właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze i przeciwzapalne. Dzięki temu skóra po kąpieli jest głęboko oczyszczona, wyraźnie gładsza, głęboko nawilżona i odżywiona. Właśnie dlatego wody siarczkowe wykorzystywane są w leczeniu chorób skóry – przede wszystkim wyprysków i trądziku, ale także coraz częściej występujących chorób z nadmiernym rogowaceniem naskórka takich jak atopowe zapalenie skóry i łuszczyca.
Efekty widoczne gołym okiem to nie jedyne zalety zabiegów z użyciem wód siarczkowych. Jon siarczkowy świetnie wchłania się przez skórę do wszystkich tkanek organizmu, zapobiegając niszczeniu przez procesy zapalne, regenerując tkankę łączną i poprawiając krwioobieg. Z tej przyczyny wody siarczkowe stosowane są od lat w leczeniu chorób reumatycznych, chorób zwyrodnieniowych stawów, pourazowych i pooperacyjnych schorzeń narządu ruchu. Ich zastosowanie przynosi także efekty w likwidowaniu dolegliwości bólowych.
Terapie indywidualne – precyzyjne uderzenie w źródło bólu
Wszystkie metody terapii indywidualnej opierają się na najnowszej wiedzy z zakresu anatomii i fizjologii. Poprzez pracę fizjoterapeuty z pacjentem istnieje możliwość precyzyjnego zlokalizowania źródła bólu i walka z nim poprzez usprawnianie ciała w tym obszarze.
Metoda McKenzie’go stosowana głównie w przypadku dyskopatii i zwyrodnień kręgosłupa opiera się na założeniu, że wykonywane przez pacjenta zaleconych ruchów w różnych pozycjach, z jednoczesnym relacjonowaniem fizjoterapeucie zmian natężenia i lokalizacji bólu pozwala na obranie tylko jednego ćwiczenia, w jednym ściśle określonym kierunku.
Metoda PNF polecana jest m.in. po złamaniach, urazach, pooperacyjnych zaburzeniach funkcji mięśni czy przy bólach kręgosłupa. Jej założeniem jest wykorzystywanie w pracy z pacjentem przede wszystkim silnych i zdrowych rejonów ciała, które docelowo prowadzi do uzyskania aktywności ruchowej w obszarach słabszych bądź uszkodzonych. Ruchy stosowane w tej metodzie są zgodne z naturalną pracą mięśni i stawów. Każdy ruch odbywa się w trzech płaszczyznach, co wymusza zaangażowanie do pracy maksymalnej ilości włókien mięśniowych.
Wskazaniami do zastosowania metody Kaltenborna i Evjentha jest m.in. rwa kulszowa, bóle i zawroty głowy, bóle stawów czy schorzenia obręczy barkowej i biodrowej. Terapia tą metodą polega na wykorzystywaniu wielu technik fizjoterapeutycznych: masażu, czynnej relaksacji mięśni, mobilizacji i manipulacji w obrębie stawów, ćwiczeń wzmacniających, koordynacyjnych. Zabiegi przyczyniają się do skrócenia czasu leczenia, z jednoczesnym zwiększeniem sprawności ruchowej i zdolności do podjęcia pracy zawodowej, przy równoczesnym ograniczeniu leczenia farmakologicznego.
W wielotorowości siła
Odpowiednio dobrana przez lekarza specjalistę grupa działań z zakresu tradycyjnego leczenia uzdrowiskowego w połączeniu z dopasowaną do potrzeb pacjenta metodą terapii indywidualnej przynosi chorym wiele korzyści. Działanie zabiegów niwelujących dolegliwości bólowe w połączeniu z pracą fizjoterapeutyczną nad słabszymi obszarami ciała pozwala skrócić czas oczekiwania na powrót do sprawności, a jednocześnie poprzez wykonywanie wskazanych przez specjalistów ćwiczeń, wydłużyć zdecydowanie czas działania terapii, w przypadku gdy mowa o dolegliwościach nawracających. Tak przygotowane leczenie jak żadne inne zasługuje na miano kompleksowej rehabilitacji.
Autor: Aleksandra Matusiak, Uzdrowisko Kraków Swoszowice
- fot. Uzdrowisko Kraków Swoszowice
- fot. Uzdrowisko Kraków Swoszowice
- fot. Uzdrowisko Kraków Swoszowice
ZOBACZ TAKŻE
- Życzenia Wielkanocne
- Nowy Rok i co dalej?
- Życzenia….
- Przemijanie – to, co nas łączy i dzieli zarazem
- Przyjaźń w jesieni życia
- Czytanie w starszym wieku i możliwe utrudnienia
- Czytać, czy nie czytać? – oto jest pytanie…
- Zalety czytania, czyli nasze małe wyprawy w inne Wszechświaty
- Życzenia Wielkanocne
- Zakres obowiązków w profesji opiekunki osób starszych
- O zdrowiu psychicznym słów kilka….
- Flozyny – na ratunek w przypadku cukrzycy typu drugiego
- Śpiewać każdy może, a już na pewno warto po udarze
- Życzenia Noworoczne
- Życzenia świąteczne
- Dobre słowa w prezencie od św. Mikołaja…
- O tradycjach związanych z Andrzejkami słów kilka….
- Listopadowa refleksja nad sensem
- Zwierzak w domu a poczucie szczęścia u Seniora
- Nadciśnienie jako choroba cywilizacyjna. Co warto wiedzieć?
- Wspieramy pogodę ducha
- Wypadanie włosów i warianty pielęgnacji
- Wzmacniamy organizm! Porady dla seniorów i reszty świata
- II Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych
- Szczęście jest możliwe w każdym wieku!
- Alergicy kontra wietrzenie sypialni…. Dylematy Uczulonych….
- Odwodnienie – zagrożenie dla Seniora
- Dieta osób starszych w okresie letnim
- Lato rozgościło się na dobre. Pamiętajmy o ochronie przed upałem
- Różnica pokoleń? Jak pogłębić więzi i relacje…